Egzaminatorzy z katowickiego WORD-u to kolejne osoby, które usłyszały zarzuty w sprawie dotyczącej korupcyjnego procederu w katowickim WORD-zie. Za popełnione przestępstwa zatrzymanym grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.
Śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie, dotyczy udzielania, w zamian za korzyść majątkową, niedozwolonej pomocy osobom starającym się o pozytywne zdanie egzaminów na prawo jazdy różnych kategorii, a co za tym idzie w uzyskaniu uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach. Pośrednikiem miał być Józef K., który prowadził ośrodek szkolenia kierowców w Trzebini.
– Śledztwo dotyczy okresu od lata 2016 r. do początków 2017 r. Chodzi o egzaminatorów z WORD-u Katowice oraz jego tyskiego oddziału – informuje Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
Jak miał wyglądać cały proceder? Otóż osoby egzaminowane, z wykorzystaniem pośredników, wręczały właścicielowi OSK pieniądze za zdanie egzaminu na prawo jazdy. Ten udawał się do egzaminatora, żeby „ustalić” pozytywny wynik.
Zatrzymanym egzaminatorom ogłoszono m.in. zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej od 500 do 1000 złotych w zamian za naruszenie ustawy o kierujących pojazdami. Chodzi o bezprawne działanie egzaminatora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach przy egzaminie praktycznym trzech mężczyzn na prawo jazdy kat. C+E, które odbyły się w Katowicach w miesiącach letnich w 2016 r. i zakończyły się wynikiem pozytywnym. Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Złożyli za to obszerne wyjaśnienia, w których potwierdzili fakt udzielania pomocy osobom wskazanym w zarzucie w pozytywnym zaliczeniu egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Zaprzeczyli jednak, jakoby w związku z tym otrzymali od zdających czy też osób pośredniczących korzyść majątkową czy osobistą lub ich obietnicę. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego (4 i 3 tys. zł) oraz policyjnego dozoru.
Postępowanie karne wobec Józefa K., z uwagi na terminalny stan chorobowy podejrzanego, zostało zawieszone. Z kolei prawomocnym wyrokiem z 15 lutego Sąd Rejonowy w Chrzanowie warunkowo umorzył postępowanie karne wobec części osób egzaminowanych, które w zamian za korzyść majątkową, za pośrednictwem właściciela ośrodka w Trzebini, uzyskały pozytywne zaliczenie egzaminów praktycznych na prawo jazdy różnych kategorii w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach oraz wobec osób w kontakcie z szefem OSK pośredniczących.
W toku śledztwa zatrzymano już 12 osób. Prokuratura informuje, że postępowanie ma charakter rozwojowy.
Jakub Ziębka
Posiadanie prawa jazdy dla wielu polaków staję sprawą „życia lub śmierci” Nic więc dziwnego ,że wielu z nich decyduję się na drogę przez skróty! Skoro o czym wiemy istnieje czarny rynek na inne usługi również związane z szkoleniem nie dziwmy się ,że korupcja dociera aż tak wysoko.
Prawo jazdy sprawą „życia lub śmierci” ? Nie przesadzaj z tym patetyzmem. Prawo jazdy są po prostu niektórym bardziej potrzebne, niektórym mniej a dróg do zrealizowania celu jak widać jest więcej bo ludzie kochają mieć łatwiej jak mają pieniądze…
Pingback: K2 Minirail reduziert
Pingback: Bassetti Plaids reduziert kaufen
Pingback: magic mushroom dispensary Colorado
Pingback: blote tieten
Pingback: where to buy fake bills,
Pingback: Amanda Ghost hooker
Możliwość komentowania została wyłączona.