Zmiany w prawie o ruchu drogowym, które mają dać większe przywileje pieszym, będą wymagały sprawdzenia przejść na 380 tys. km dróg publicznych, lepszego ich oznakowania i być może likwidacji części z nich – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
Aż 25 proc. zabitych pieszych wszystkich krajów Unii Europejskiej ginie właśnie na polskich drogach – z tego powodu Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dokonała przeglądu przepisów pod kątem ochrony pieszego w piętnastu krajach. Jak czytamy w DGP, analogiczne do polskich przepisy obowiązują tylko w Rumunii, Słowenii oraz na Węgrzech i Słowacji. W pozostałych badanych krajach (Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria) ochrona pieszego rozpoczyna się w momencie jego zbliżania się do jezdni z wyraźnym zamiarem wejścia na pasy.
Niedawno parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego opracował projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, który ma wzmocnić ochronę pieszych. Projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. W uzasadnieniu czytamy: „Zważywszy na wysoką wypadkowość w rejonie przejść dla pieszych, prawodawca zdecydował, że należy wprowadzić szczególne zabezpieczenie polegające na tym, że z jednej strony pieszy będący na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, zaś z drugiej strony ma zakaz wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych”.
Nie wiadomo jednak, ile może kosztować podatników sprawdzenie przejść na 380 tys. km dróg publicznych oraz modernizacja niektórych z nich.
mp
Co się zmieni dla pieszych?
Poselski projekt zmiany prawa o ruchu drogowym i jego najważniejsze zapisy:
Art. 1. W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. ? Prawo o ruchu drogowym […] wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 13 ust. 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
1. Pieszy wchodzący na to przejście lub znajdujący się na nim ma pierwszeństwo przed pojazdem.
2) w art. 26 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który oczekuje bezpośrednio przed przejściem na możliwość bezpiecznego przekroczenia jezdni lub znajduje się na przejściu.
Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego będzie zobowiązana do przeprowadzenia kampanii informacyjnej:
Art. 3
1. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest obowiązana do zainicjowania przeprowadzenia i koordynowania kampanii informacyjnej o zmianach wynikających z art. 1, obejmującej w szczególności:
1) popularyzowanie informacji związanych z pierwszeństwem pieszego wchodzącego na przejście dla pieszych lub znajdującego się na nim przed pojazdem
2) opracowywanie i wydawanie publikacji popularyzujących wiedzę o pierwszeństwie pieszego wchodzącego na przejście dla pieszych lub znajdującego się na nim przed pojazdem, w tym wydawanie broszur i ulotek
3) zapewnienie strony internetowej, zawierającej informacje o pierwszeństwie pieszego wchodzącego na przejście dla pieszych lub znajdującego się na nim przed pojazdem ? z uwzględnieniem użytkowników o specjalnych potrzebach, w szczególności osób niepełnosprawnych.
2. Kampania informacyjna, o której mowa w ust. 1, rozpoczyna się nie później niż trzy miesiące przed dniem wejścia w życie ustawy i jest prowadzona nie krócej niż miesiąc po jej wejściu w życie.
Pingback: casinos not on gamstop
Pingback: Codeless software testing tool
Pingback: ข่าวบอล
Pingback: Webb.org
Pingback: Look At This
Pingback: rove brand
Pingback: buy shroom capsules USA
Możliwość komentowania została wyłączona.