Temat numeru: Statystyki zdawalności
Praktyczny wzrost
Najlepszym wynikiem zdawalności egzaminu teoretycznego na kategorię B może poszczycić się WORD w Łodzi. Jeżeli chodzi o praktykę, najkorzystniej wypadła Ostrołęka. Na szarym końcu znalazły się odpowiednio Kielce i Szczecin. W porównaniu z 2013 rokiem w całej Polsce jazdę po placu manewrowym i mieście zdało o 3 proc. kandydatów na kierowców więcej – wynika ze sporządzonego przez nas raportu zdawalności egzaminów państwowych za rok 2014.
Komisja zabrała się za weryfikację
Komisja do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy rozpoczęła już pracę. Efekty będzie widać niedługo.
Ministerstwo swoje, urzędy swoje…
Resort infrastruktury i rozwoju uważa, że to urzędy marszałkowskie i wojewódzkie powinny zawierać umowy z członkami komisji, przeprowadzającymi egzaminy na ADR i kwalifikację wstępną. Te jednak nie chcą o tym słyszeć. Podkreślają, że takiej praktyki nie nakazuje żaden akt prawny.
Z myślą o przedsiębiorcach
PWPW S.A. wprowadza kolejną aplikację do obsługi płatności w wydziałach komunikacji. Tym razem ma ona ułatwić dokonywanie płatności podczas rejestracji pojazdów przez firmy leasingowe. Rejestrację będzie można opłacić na portalu Info-Car.pl, a nie – jak do tej pory – w wydziale komunikacji.
Egzaminy za „dodatkową opłatą”
Józef P. zarobił ponad 30 tys. zł za gwarancję zdanych egzaminów na prawo jazdy. Łapówki miały wręczać szkoły jazdy. W zamian za to ich kursanci nie mieli problemów ze zdawaniem.
Egzekwowanie prawa czy zwykła bezduszność?
Ze względu na zły stan zdrowia małżonki Stanisław Szaja, instruktor z Kraśnika, postanowił wyjątkowo przejść wraz z nią przez drogę w miejscu do tego niewyznaczonym. Zatrzymała ich policja, chciała ukarać. – Funkcjonariuszom chodzi tylko o nabijanie statystyk – uważa Szaja. Policja się broni i wskazuje, że zachowanie pieszych na jezdni jest priorytetem ich działań.
Niszowe kategorie
Po nowelizacji przepisów kategorie praw jazdy A1 i B1 stały się… mało przydatne. Żeby legalnie zasiąść za kierownicą lekkiego motocykla, wystarczy od trzech lat posiadać uprawnienia kategorii B. Z kolei kategoria B1 przestała uprawniać do kierowania najmniejszymi nawet samochodami – jej posiadacz może prowadzić wyłącznie czterokołowce.
Koniec marzeń o cenie minimalnej?
– Resort infrastruktury i rozwoju nie zamierza wprowadzać ceny minimalnej za godzinę szkolenia. Mogłoby to ostatecznie pogrążyć przedsiębiorców – stwierdza sekretarz stanu Zbigniew Rynasiewicz, odpowiadając na interpelację posłanki Moniki Wielichowskiej (PO).
Nie skreślajcie włoskich aut!
Wielu kierowców obawia się włoskich samochodów. To w dużej mierze wina obiegowych opinii. Przed fiatem, lancią czy alfą romeo wzbraniają się nawet osoby, które zdanie na ich temat wyrobiły sobie na podstawie niepotwierdzonych informacji. Jednak skreślanie włoskich aut z listy zakupowej, szczególnie przez początkujących kierowców, jest sporym błędem.
Szkoły jazdy w bazie
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada, że w 2016 roku uruchomi kolejną funkcjonalność w systemie CEPiK 2.0. Nowa usługa ma się nazywać „Sprawdź szkołę jazdy”.
Medale, dyplomy, wyróżnienia
Pod koniec stycznia w sali audytoryjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie podsumowujące ubiegły rok pod kątem szkolenia i egzaminowania. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele tamtejszego WORD-u oraz OSK.
Doceńmy rachunkowość
W ostatnim artykule dużo uwagi poświęciłem współczesnym problemom zarządzania OSK. Skupiłem się głównie na potrzebie edukacji ekonomicznej instruktorów. Sugerowałem, że jest ważna, ponieważ stanowi dla nas, przedsiębiorców, właścicieli szkół jazdy, niezbędnik, poradnik służący do realizacji efektywnego zarządzania – pisze Paweł Żuraw.
Bezpieczeństwo pod kontrolą
Współczesne samochody zapewniają wysoki poziom ochrony. Zarówno osobom jadącym wewnątrz, jak i potrąconym pieszym. Komisja Europejska oraz niezależne organizacje dokładają starań, żeby jeszcze bardziej ograniczyć skutki wypadków.
Policja budzi zaufanie
Policja cieszy się zaufaniem Polaków. Większość respondentów (72 proc.) zadeklarowała, że zdecydowanie lub raczej ufa tej instytucji – wynika z badania społecznego przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przez Ipsos.
Protestujcie, a będzie wam dane
Mam taki zwyczaj, że rano na śniadanie jem coś słodkiego, wypijam kawę i oglądam programy publicystyczne. Wydawać by się mogło, że mało co i kto może popsuć mi nastrój. Jednak przestaję się uśmiechać, gdy tylko pomyślę, że nie protestuję, tylko uczciwie zarabiam na utrzymanie i… protestujących – pisze Marcin Zygmunt.
Cieślaka kawałek świata
– Wolę jechać autem po Europie niż latać. Nie cierpię lotnisk, odpraw, tłoku, szukania bagaży, rozbierania przed kontrolą, macania na bramkach. Wsiadam do auta i to jest kawałek mojej niezależności, mojego świata, gdzieś tysiące kilometrów od domu – mówi Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju.
Po prawko do Gambii?
Gambia to kraj dla przeciętnego Polaka zupełnie nieznany. Jednak ponoć można tam w bardzo łatwy sposób zdobyć prawo jazdy. Tak przynajmniej usłyszeli dziennikarze „Głosu Wielkopolskiego”.
Policjant zatrzyma prawo jazdy
Polska wciąż znajduje się w europejskiej czołówce statystyk śmiertelnych wypadków. Posłowie właśnie zaostrzają przepisy ruchu drogowego. Zmiany są dość znaczące.
Bydlę w miejskiej dżungli
Przedzierając się przez miejską dżunglę widzę bestię, prawdziwego miejskiego zwierza – pasiastą zebrę. Bydlę w paski jest tak wściekłe i wstrętnie wygląda, że kierowcy nie chcą, wręcz boją się przed nim zatrzymywać – pisze Albin Sieczkowski.
Czarne, białe? Asfalt czy beton?
Z końcem stycznia upłynął termin zgłaszania uwag i wniosków do projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło go rzutem na taśmę. Stało się to pod koniec 2014 roku. Był on jednocześnie… pierwszym rokiem jego realizacji, o czym m.in. informowaliśmy w poprzednim numerze „Szkoły Jazdy”. W całym procesie, określanym jako „konsultacje społeczne projektu”, zgłoszono jedynie niewiele ponad… 20 tys. wniosków – pisze Marek Wierzchowski.
Mazda 2, czyli jazda bez wyrzeczeń
Kupując samochód segmentu B nie musimy rezygnować z komfortu, bogatego wyposażenia, dobrych właściwości jezdnych i niezłych osiągów. Nowe modele są coraz bardziej dopracowane. W stawce może sporo namieszać najświeższa propozycja z Japonii – mazda 2. Samochód właśnie trafił do polskich salonów.
Ostatnie auto Piłsudskiego
Książka autorstwa Jana Tarczyńskiego i Maksymiliana Sokoła-Potockiego przybliża losy najciekawszego pojazdu Kolumny Samochodowej Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, który przetrwał dziejową zawieruchę i jest dzisiaj eksponatem stołecznego Muzeum Techniki i Przemysłu Naczelnej Organizacji Technicznej – Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.
Polacy inwestują w lepsze samochody
Rosnąca liczba zamożnych i bogatych Polaków przekłada się na wzrost popytu na dobra luksusowe w Polsce, m.in.
na samochody z wyższej półki. W 2014 roku odnotowano w Polsce rekordową liczbę rejestracji aut wyższej klasy – 31,5 tys. z segmentu premium (wzrost o 28 proc.) oraz 94 luksusowe (wzrost o 52 proc.) – wynika z raportu KPMG.
Kierowcy pod większym nadzorem
Po blisko trzydziestu latach obowiązywania przepisów określających zasady używania, instalowania i legalizowania tachografów nastąpi zmiana aktu prawnego – informuje Marek Rupental.
Podstawy techniki kierowania samochodem
Od dłuższego czasu obserwuję, że często instruktorzy nauki jazdy zbyt wiele uwagi poświęcają na tłumaczenie zasad mających rzekomo pomóc w zdaniu egzaminu państwowego. Tym samym po macoszemu traktują podstawy techniki kierowania, których umiejętność jest niezbędna do tego, żeby przyjemnie i bez większych trudów przebrnąć przez egzamin praktyczny – pisze Marcin Kukawka.
Agresywni kierowcy nagrywani. Policja dostaje setki filmów
W ramach akcji „Stop agresji drogowej” każdy kierowca może przesłać policji film dokumentujący łamanie przepisów przez innych użytkowników ruchu. Zainteresowanie jest ogromne. Co miesiąc w całej Polsce do komend trafia ponad tysiąc nagrań.
Pomysłowość nie ma granic
Niepozorny garaż, stodoła, chlewnia… Miejsca, do których trafiają skradzione pojazdy, potrafią zaskoczyć nawet policjantów.
Kosztowne wypadki
Według najnowszych danych, przygotowanych na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, koszty wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce w 2013 roku oszacowano na 49,1 mld złotych. Łącznie to prawie 3 proc. PKB.
Wybory
W zeszłym miesiącu przedstawiłem naszych czterech bohaterów, którzy zdecydowali się uczęszczać na kurs prawa jazdy. Decyzja została już podjęta, następnym krokiem jest wybór ośrodka – pisze Marcin Zygmunt.
Przegląd legislacyjny
Oprócz ważnej nowelizacji kodeksu karnego i innych ustaw, przygotowanej stosunkowo szybko po serii głośnych i tragicznych zdarzeń z udziałem pijanych kierowców, aktualnie trwają również mniej lub bardziej zaawansowane prace nad szeregiem innych aktów, które mogą wpłynąć na drogową rzeczywistość – pisze Radosław Biernat.
Warsztaty dla instruktorów
Skoro przez najbliższe lata jesteśmy skazani na udział w warsztatach szkolenia zawodowego, to w naszym interesie jest zapewnienie jak najwyższego poziomu ich organizacji. Z kolei społeczny nadzór nad rzetelnością i doborem właściwej formuły musi być kontrolowany do czasu unormowania ustawowego poprzez nasze branżowe stowarzyszenia – podkreśla Wojciech Szemetyłło.
Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 3/2015 (111)!
Pingback: NINJA เกมยิงปลา ตามล่า ปลาป่วย ตายง่าย เล่นที่ 2LOTVIP
Pingback: บริษัท Evolution Casino
Pingback: ราคาบอลออนไลน์ มีความหมายอย่างไร
Pingback: Kampala International University
Możliwość komentowania została wyłączona.